One Pot Meal: Chicken & Dumplings
One Pot Meal: Chicken & Dumplings
This is our families absolute favourite comfort food meal! Hearty, economical and filling, you can even skip the dumplings and serve it with buttered egg noodles as an option!
Time honoured cooking techniques are taught here, along with knife skills and proper seasoning of one-pot dishes. Make this your family's next comfort food favourite!
RECIPE: (serves 4-6):
Chicken & Potato Stew with Fluffy Milk Dumplings
*NO special equipment required
Class Length (approx.) 1 hour, 20 minutes
Key Ingredients: Bone-in chicken breast or whole chicken, Potatoes, flour, egg, milk, onion, celery, carrot, fresh herbs.
Class Details:
-
What's Included:
- Full ingredient list
- Step-by-step cooking guide
- Recipe package
- Video download automatically sent to your inbox. Chefs Jody & Kirstie guide you every step of the way!
Share

More of Our Live Online Cooking Classes
Cook alongside Jody & Kirstie in our online interactive live cooking classes. You’ll learn everything you need to know, while creating mouthwatering meals you can't wait to enjoy.
-
Detroit Style Pizza
Thu, Jan 15, 2026
Regular price $30.00Regular priceUnit price / perSale price $30.00 -
Winner! Winner! Chicken Dinner!
Wed, Jan 07, 2026
Regular price $30.00Regular priceUnit price / perSale price $30.00 -
30 Minute Thai Takeout
Thu, Jan 08, 2026
Regular price $30.00Regular priceUnit price / perSale price $30.00 -
Handmade Ricotta Ravioli
Tue, Jan 20, 2026
Regular price $30.00Regular priceUnit price / perSale price $30.00
On-Demand Cooking Classes
Our full-length classes and comprehensive ingredient lists ensure you're fully prepared to cook and learn at your own pace.
-
Mexican Mole Tostadas
Regular price $20.00Regular priceUnit price / perSale price $20.00 -
Bake with Confidence - Brownies and ganache
Regular price $20.00Regular priceUnit price / perSale price $20.00 -
Jody's Homemade Chicken Noodle Soup
Regular price $20.00Regular priceUnit price / perSale price $20.00 -
Hungarian Goulash
Regular price $20.00Regular priceUnit price / perSale price $20.00
Get Free Recipes, Weekly Cookings Tips, and Promos
Join in the fun, and start cooking better today!