Coconut Cashew Chicken Curry
Coconut Cashew Chicken Curry
You need this curry in your lifeβtrust us!
Itβs thick, rich, and wildly satisfying, with just the right balance of warmth from our house spice blend and creaminess from coconut milk.
Weβll walk you through every step of this all-time favourite recipe, from marinating the chicken to layering in seasonal vegetables and finishing with toasted cashews for crunch.
Itβs big-batch friendly, perfect for freezing, and guaranteed to become your go-to homemade curry. If you only learn one curry recipe, make it this one.
Recipes Include (serves 4-6):
Coconut Cashew Chicken CurryΒ
Basmati Rice
Key Ingredients: Coconut Milk, Chicken, Turmeric, Cumin, Coriander, Cinnamon, Ginger, Garlic
Class Details:
-
What's Included:
- Full ingredient list
- Step-by-step cooking guide
- Recipe package
- Video download automatically sent to your inbox.Β Chefs Jody & Kirstie guide you every step of the way!
Share

More of Our Live Online Cooking Classes
Cook alongside Jody & Kirstie in ourΒ online interactive live cooking classes. Youβll learn everything you need to know, while creating mouthwatering meals you can't wait to enjoy.
-
Canadian BBQ!
Regular price $30.00Regular priceUnit price / per -
π§βπ³ Kitchen Crew: Online Cooking Camp for Teens & Tweens
Regular price $100.00Regular priceUnit price / per -
Jamaican BBQ π΄
Thu, Aug 07, 2025
Regular price $30.00Regular priceUnit price / per -
Thanks 4 Giving: Food4Kids Online Cooking Class Fundraiser
Wed, Sep 24, 2025
Regular price $55.00Regular priceUnit price / per
On-Demand Cooking Classes
OurΒ full-length classes and comprehensive ingredient listsΒ ensure you're fully prepared to cook and learn at your own pace.
-
Steak & Chimichurri: Healthy Cooking Class
Regular price $10.00Regular priceUnit price / per -
Healthy Snacking Staples: Healthy Cooking Class
Regular price $10.00Regular priceUnit price / per -
White Chicken Chili: Healthy Cooking Class
Regular price $10.00Regular priceUnit price / per -
Shakshuka: Healthy Cooking Class
Regular price $10.00Regular priceUnit price / per
Get Free Recipes, Weekly Cookings Tips, and Promos
Join in the fun, and start cooking better today!