Fried Chicken Cooking Class!
Fried Chicken Cooking Class!
Fry up some excitement in your kitchen with Fried Chicken!! Our cooking class will give you all the tips and tricks you need to make finger-licking-good fried chicken. Get ready to impress your friends with a simple, yet really delicious meal they won't forget. It's easy to make at home - take the plunge and get frying!
We teach you how to get the crispiest crust, discuss different types of oil to use and why, and fry using wok vs. cast iron pan!
Recipes Include (Serves 4):Β
Southern Fried Chicken***
Honey Butter Hot Sauce DrizzleΒ
Creamy Creole Coleslaw
BONUS RECIPE: Buttermilk Biscuits
Class Length: 1 hourΒ
***Optional: brine your chicken in the buttermilk 24 hours ahead of timeΒ
Class Details:
-
What's Included:
- Full ingredient list
- Step-by-step cooking guide
- Recipe package
- Video download automatically sent to your inbox.Β Chefs Jody & Kirstie guide you every step of the way!
Share

More of Our Live Online Cooking Classes
Cook alongside Jody & Kirstie in ourΒ online interactive live cooking classes. Youβll learn everything you need to know, while creating mouthwatering meals you can't wait to enjoy.
-
Canadian BBQ!
Regular price $30.00Regular priceUnit price / per -
π§βπ³ Kitchen Crew: Online Cooking Camp for Teens & Tweens
Regular price $100.00Regular priceUnit price / per -
Jamaican BBQ π΄
Thu, Aug 07, 2025
Regular price $30.00Regular priceUnit price / per -
Thanks 4 Giving: Food4Kids Online Cooking Class Fundraiser
Wed, Sep 24, 2025
Regular price $55.00Regular priceUnit price / per
On-Demand Cooking Classes
OurΒ full-length classes and comprehensive ingredient listsΒ ensure you're fully prepared to cook and learn at your own pace.
-
Steak & Chimichurri: Healthy Cooking Class
Regular price $10.00Regular priceUnit price / per -
Healthy Snacking Staples: Healthy Cooking Class
Regular price $10.00Regular priceUnit price / per -
White Chicken Chili: Healthy Cooking Class
Regular price $10.00Regular priceUnit price / per -
Shakshuka: Healthy Cooking Class
Regular price $10.00Regular priceUnit price / per
Get Free Recipes, Weekly Cookings Tips, and Promos
Join in the fun, and start cooking better today!