Gnocchi Workshop
Discover the art of homemade gnocchi-making with our interactive workshop! Join us to learn the recipes and techniques behind perfect gnocchi every time. A testimonial from one of our clients exclaimed : "This is, by far, the best gnocchi I have ever tasted." And a few clients combined the sauces for a phenomenal experience!
RECIPES: (serves 4):
Gnocchi from Scratch*
Jody's Pesto, Bacon & Zucchini Sauce
Kirstie's Sausage & Tomato Sauce
*NO special equipment required
Class Length (approx.) 1 hour, 40 minutes
Key Ingredients: Potato, flour, eggs, sausage, tomato, basil, bacon
Class Details:
-
Cost: $25
-
What's Included:
- Full ingredient list
- Step-by-step cooking guide
- Recipe package
- Video download automatically sent to your inbox. Chefs Jody & Kirstie guide you every step of the way!
From Client Therese : "Omg ... out of the ball park tonight. These sauces are so gooooood. thank you. I count myself blessed to have found you! This is, by far, the best gnocchi I have ever tasted. "
Share
More of Our Live Online Cooking Classes
Cook alongside Jody & Kirstie in our online interactive live cooking classes. You’ll learn everything you need to know, while creating mouthwatering meals you can't wait to enjoy.
-
Triple Cheese Baked Polenta
Wed, Jan 22, 2025
Regular price $30.00Regular priceUnit price / per -
Lamb Biryani Online Cooking Class
Thu, Jan 23, 2025
Regular price $30.00Regular priceUnit price / per -
Family Cooking Class: Chinese Take-Out!
Wed, Jan 29, 2025
Regular price $30.00Regular priceUnit price / per -
Japanese Tuna Sushi Bowl
Thu, Jan 30, 2025
Regular price $30.00Regular priceUnit price / per
On-Demand Cooking Classes
Our full-length classes and comprehensive ingredient lists ensure you're fully prepared to cook and learn at your own pace.
-
Holiday Tourtiere!
Regular price $25.00Regular priceUnit price / per -
Homemade Pasta Class with Porcini Mushroom Sauce
Regular price $25.00Regular priceUnit price / per -
1 Hour Turkey Dinner!
Regular price $25.00Regular priceUnit price / per -
Winter Grain Salad Bowls!
Regular price $25.00Regular priceUnit price / per
Get Free Recipes, Weekly Cookings Tips, and Promos
Join in the fun, and start cooking better today!